Bu video klip, Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği’nin (SEHAK) Anne Frank House iş birliği ile 7-9 Aralık 2018 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirdiği Hafıza Yürüyüşü etkinliği çerçevesinde üretilmiştir.
Klip Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle üretilmiştir. Klip içeriği tamamen SEHAK’ın sorumluluğunda olup, hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüşleri olarak gösterilemez.


© 2018 Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği. Tüm hakları saklıdır. Avrupa Birliği’ne koşullu olarak lisans hakkı tanınmıştır.
Görüntüler, önceden yazılı olarak izin alınmak ve derneğimize referans verilmek koşuluyla kullanılabilir.

Klipte ele alınan konu:
Günümüzde, İzmir’de Kültürpark olarak bilinen fuar alanında 1922 yılında gerçekleşmiş “Büyük İzmir Yangını” konusunu ele almaktadır.
13 Eylül 1922’de başlayan Büyük İzmir Yangını gerek Türkiye gerekse konu ile ilintili ülkelerin ulusal tarihleri için önemli olduğu kadar spekülatif de bir olaydır. 1922 yılının Eylül ayında, Türk ordusunun işgal altındaki İzmir’e girmesinin ardından başlayan İzmir yangını, Yunanistan ve Türkiye tarafından farklı anlatılarla ulusal tarihe konu edilmektedir. Yangın hakkında yazılmış çok sayıda makale, araştırma, rapor, gazete yazısı ve anı derlemeleri bulunmaktadır. Bu metinlerin kimi yangın sırasında kaleme alınmış tanıklıklar kimileri ise yangın sonrasında yazılan ve yangının kim tarafından çıkartıldığı ve neden söndürülemediğini ele almaktadır. Büyük İzmir yangının kim ya da kimler tarafından başlatıldığına dair çeşitli iddialar mevcut olsa da bu iddialar günümüzde dahi kanıtlanmış değildir. Yangından kimin sorumlu olduğu bugün hala bilinmemektedir.

İletişim bilgileri:
E-mail: bilgi@sehak.org
Anne Frank Türkiye web sitesi: http://www.anne-frank.org.tr
SEHAK Facebook sayfası: https://www.facebook.com/sehak.tr/
Anne Frank Türkiye Facebook sayfası: https://www.facebook.com/anne.frank.turkiye
Anne Frank Türkiye Youtube Kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCtbdKGJ_F01ZXLryjNAxj8g/