Bu video klip, Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği’nin (SEHAK) Anne Frank House iş birliği ile 7-9 Aralık 2018 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirdiği Hafıza Yürüyüşü etkinliği çerçevesinde üretilmiştir.
Klip Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle üretilmiştir. Klip içeriği tamamen SEHAK’ın sorumluluğunda olup, hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüşleri olarak gösterilemez.


© 2018 Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği. Tüm hakları saklıdır. Avrupa Birliği’ne koşullu olarak lisans hakkı tanınmıştır.
Görüntüler, önceden yazılı olarak izin alınmak ve derneğimize referans verilmek koşuluyla kullanılabilir.

Klipte ele alınan konu:
Türkiye’de her ne kadar Yahudilerin 1492 İspanya sürgünü ile Anadolu’ya gelmiş oldukları algısı yaygın olsa da Yahudilerin Anadolu’da varlığı bu sürgünden çok daha eskilere, milat öncesine dayanmaktadır. Yahudilerin İzmir ve civarında ise ne zamandan beri yaşadıklarını tam olarak bilinmemekle birlikte, onların bölgedeki geçmişini M.Ö. 530 yılına tarihlendirmenin mümkün olduğunu belirten araştırmalar mevcuttur.
Birinci Dünya Savaşı sonrasında (1922) Yahudiler, İstanbul ve Trakya ile İzmir ve Batı Anadolu bölgesinde yoğunlaşmışlardır. O zamandan günümüze, Yahudi nüfusu açısından İzmir, İstanbul’un ardından ikinci sırada gelmektedir.

İletişim bilgileri:
E-mail: bilgi@sehak.org
Anne Frank Türkiye web sitesi: http://www.anne-frank.org.tr
SEHAK Facebook sayfası: https://www.facebook.com/sehak.tr/
Anne Frank Türkiye Facebook sayfası: https://www.facebook.com/anne.frank.turkiye
Anne Frank Türkiye Youtube Kanalı: https://www.youtube.com/channel/UCtbdKGJ_F01ZXLryjNAxj8g/