Bu video klip, Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği’nin (SEHAK) Anne Frank House iş birliği ile 26-28 Nisan 2019 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştirdiği Hafıza Yürüyüşü etkinliği çerçevesinde üretilmiştir.
Klip Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle üretilmiştir. Klip içeriği tamamen SEHAK’ın sorumluluğunda olup, hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüşleri olarak gösterilemez.


© 2019 Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği. Tüm hakları saklıdır. Avrupa Birliği’ne koşullu olarak lisans hakkı tanınmıştır.
Görüntüler, önceden yazılı olarak izin alınmak ve derneğimize referans verilmek koşuluyla kullanılabilir.

Klipte ele alınan konu:

Mersin’in kültürel mirasına dair önemli yapılardan biri de Mavromati ya da Christmann evi olarak da bilinen, günümüzde Atatürk evi olarak anılan müzedir. Mersin’in kentleşmesine ve yapılaşmasına önemli katkıları olan tüccar Konstantin Mavromati tarafından 1897 yılında yaptırılan ev Mavromati’nin kızının Almanya Konsolosu olarak görev yapan Christmann ile evlenerek yerleşmesi için yaptırılmıştır. Christman konağı olarak bilinen ev, Christman’ların çocuğu olmadığı için kurtuluştan sonra Mavromati’nin damadı Fedon Tahinci’ye kalmıştır. 1972 yılında Nebil Hayfavi tarafından satın alınan binada Toros Koleji açılmıştır. 1976 yılında Kolejin kapanması üzerine boş kalan binanın, Atatürk Evi olarak kullanılması 1978 yılında belediye encümeni tarafından kararlaştırılmıştır. 1981 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılan binanın 1985’te başlanan onarım ve düzenleme çalışmaları tamamlanarak 12 Ekim 1992 de “Atatürk Evi ve Müzesi” açılmıştır. Kent belleğinin önemli unsurlarından biri olan Mavromati’nin evleri dışında şehirde yaptırdığı pek çok eser de bulunmaktadır. 1886 yılında kurulan Mersin Ticaret Odası’nın kuruluşunda katkısı olan Mavromati Taş Han olarak bilinen yapıyı, bugünkü adıyla Çukurova fabrikalarını ve Cumhuriyetten sonra Cumhuriyet Un Fabrikası olarak adlandırılan fabrikayı, günümüzde ayakta olmayan Ayios Georgios Rum Ortodoks Kilisesi’ni ve Mersin limanındaki çeşitli iskeleleri yaptırmıştır. Arsasını bağışladığı Yeni Cami’nin yapımına ise 1900 yılında başlanmış planı büyük tutulduğundan yarım kalan inşaatın tamamlanması için yine Mavromati maddi yardım yapmıştır.

SEHAK İletişim Bilgileri:

Adres: Osmanağa Mahallesi, Reşitefendi Sokak, No: 42, D: 5, Kadıköy/İstanbul 
Telefon: +90-506-365 2729 
Web sitesihttps://sehak.org 
E-posta: bilgi@sehak.org 
Facebookhttps://www.facebook.com/sehak.tr 
Twitterhttps://twitter.com/SehakTr

Anne Frank Faaliyetleri İletişim Bilgileri: 
Web sitesihttp://www.anne-frank.org.tr 
Facebookhttps://www.facebook.com/anne.frank.turkiye/
Youtube Kanalıhttps://www.youtube.com/channel/UCtbdKGJ_F01ZXLryjNAxj8g