top of page

“Anne Frank – Günümüz için bir Tarih” Sergisi Ziyaretçilere Açıldı


Anne Frank – Günümüz için bir Tarih” sergisi, 19 Mart günü Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleştirilen açılış töreni ile ziyaretçilere kapılarını açtı. Sergi, 20 Mart – 2 Nisan tarihlerinde, her gün saat 10.00 ile 17.00 arasında ziyaret edilebilecek.

Törene başta Musevi cemaati ve Şişli Belediyesi yetkilileri, Hollanda İstanbul Konsolosluğu’ndan yetkililer, sivil toplum temsilcileri olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.


Açılış töreni sırasında, sırasıyla Hahambaşı Sayın Rav İsak Haleva, Hollanda İstanbul Başkonsolosu Sayın Bart van Bolhuis, Türk Musevi Cemaati, Türkiye Hahambaşısı Danışmanı Sayın Metin Delevi, Şişli Belediye Başkanı Sayın H. Hayri İnönü birer konuşma yaptı. Konuklar arasında, zamanında Anne Frank’ın Hatıra Defteri adlı tiyatro oyununda rol almış olan Sayın Gülriz Suriri, Azınlık Vakıfları Temsilcisi Sayın Moris Levi ve Hollanda Konsolosluğu Kültür Ataşesi Sayın Dr. Quirine van der Hoeven, Şişli Belediye Başkan Yardımcısı sayın Mehmet Çakal ve Şişli Belediye Başkanı Danışmanı Sayın Nevin Zanona gibi isimler de vardı.


1930 ile 1945 yılları arasındaki dönemi kapsayan, fotoğraflar ile Türkçe-İngilizce metinleri içeren ve 34 panelden oluşan sergi, Anne Frank’ın trajik yaşamını ele alırken, arka planda Nazi rejiminin yükselişi ve Holokost’a yol açan süreçler, Nazilerin başta Yahudiler olmak üzere milyonlarca insana yönelik gerçekleştirdiği zulüm ve bu dönemden çıkarılması gereken derslere odaklanmaktadır.


Bu çerçevede lise öğrencileri ve gençler için zengin bir ders materyali niteliği taşıyan sergi, aynı zamanda yetişkinlere de hitap eden bir içeriğe sahip.


Birçok Avrupa ülkesinde de sergilenen sergiyi bugüne kadar 10 milyondan fazla kişi ziyaret etti.


Bu etkinlik, 2018 yılı içinde Türkiye’de gerçekleştirilecek konuya ilişkin bir dizi faaliyetin İstanbul’daki açılış etkinliği niteliğinde olup, Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği, Şişli Belediyesi ve Amsterdam merkezli Anne Frank House(Müzesi) iş birliği ile düzenlenmekte ve Avrupa Birliği tarafından finansal olarak desteklenmektedir.bottom of page