top of page

SEHAK İzmir’de Hafıza Yürüyüşü Etkinlikleri Düzenledi


Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği (SEHAK), 2017 yılı ocak ayından bu yana sürdürmekte olduğu “Anne Frank’ın hayat öyküsü üzerinden temel insan hakları ve demokratik değerler öğretimi” projesi kapsamında daha önce İstanbul’da gerçekleştirdiği Hafıza Yürüyüşü eğitimini geçtiğimiz hafta bu kez de İzmir’de gerçekleştirdi. Sürmekte olan proje dahilinde merkezi Amsterdam’da bulunan Anne Frank House ile iş birliği içinde özgün bir Hafıza Yürüyüşü metodolojisi geliştirmiş olan SEHAK’ın eğitmenleri tarafından verilen eğitim, İzmir’de 7, 8 ve 9 Aralık tarihlerinde 3 gün boyunca sürdü.

Eğitimde, katılımcıların teorik ve teknik bilgiyle tanıştırılmalarının ardından 8 Aralık günü Hafıza Yürüyüşü ve sokak röportajları ile devam etti. Eğitime katılanlardan oluşan ekiplerden biri, “İzmirde Yahudi Kültür Mirası” başlığı altında tarihi sinagogların bulunduğu Kemeraltı bölgesinde; bir diğer ekip ise bugün Kültürpark olarak bilinen fuar alanında 1922 yılında gerçekleşmiş “Büyük İzmir Yangını” başlığı altında Hafıza Yürüyüşlerini gerçekleştirdiler.

Eğitim, aynı tarihlerde gerçekleşen “İzmir Sefarad Kültür Günleri”ne denk geldiğinden katılımcıların bu renkli festivale de iştirak etmeleri mümkün oldu. Eğitimin son günü ekiplerin çektikleri hafıza yürüyüşü filmlerinin kurgu ve montajını tamamlamalarıyla son buldu.

SEHAK’ın Hafıza Yürüyüşü eğitiminde antropolog Işıl Demirel, yönetmen Ece Palaz ve SEHAK eğitmenlerinden Özden Dönmez görev alırken eğitime katılmak üzere seçilen 12 katılımcı ile çalıştılar. Hafıza Yürüyüşü metodolojisine akran eğitimini de katmış olan SEHAK’ın İzmir’de gerçekleştirdiği eğitimde görev alan akran eğitmenleri ise daha önce kendileri de Hafıza Yürüyüşü eğitimine katılmış olan Zin Demir ve Zilan Kazancı oldu.

Hatırlama ve unutma pratiklerine dair süreç, arka plan ve zihniyeti öğretmenin yanı sıra tarihe ve günümüze eleştirel bakabilen bireyler yaratmayı da hedefleyen Hafıza Yürüyüşü eğitimleri yalnızca metodolojisiyle değil aynı zamanda bizzat katılımcılar tarafından hazırlanan kısa filmler ile de son derece özgün, renkli ve doyurucu bir deneyim olarak çok sayıda katılımcıdan talep görmektedir. Daha önce İstanbul’da düzenlenen Hafıza Yürüyüşlerinde çekilen filmler SEHAK’ın Youtube kanalında izlenebilir.

bottom of page