top of page

Geriye Kalan, Balat, İstanbul


Eski bina ve ağaç

Bu film, İstanbul’un en eski yerleşimlerinden biri olan Balat’ta Yahudi kültür mirasını konu almaktadır.


Bir Yahudi mahallesi olarak bilinen Balat, Yahudiler’in yanı sıra birçok farklı etnik grubun geçmişte bir arada yaşadığı bir yerdir. Semtin kültürel dokusu başta Yahudiler olmak üzere diğer tüm etnik grupların varlığı ile şekillenmiştir. Günümüzde varlığını sürdüren birçok yapının üzerinde Yahudiler’den kalan izler, semboller bulunmaktadır. Balat kalabalık bir Yahudi topluluğuna ev sahipliği yapmanın yanı sıra aynı zamanda 14 sinagogu da sınırları içinde barındırmaktaydı.


Geriye Kalan- filminin hazırlandığı İstanbul Balat Hafıza Yürüyüşü, Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği'nin (SEHAK) gerçekleştirdiği Hafıza Yürüyüşü etkinliği çerçevesinde İELEV Okulları öğrencileri ile birlikte üretilmiştir.


İstanbul Balat’ta Yahudi kültürü ve mirasını konu alan Geriye Kalan filmi, Balat Hafıza Yürüyüşü eğitimi katılımcıları Defne Selen Akdemir, Dilara Balcı, Su Ilgın Demir, Selin Eylem Satar, Can Zeytinoğlu, Şükrü Ergün Eraslan tarafından hazırlandı. Film için katılımcılar, Balat’ta pek çok kişiyle röportajlar gerçekleştirerek binanın tarihi ile ilgili sorulara yanıt almaya çalıştılar.


Geriye Kalan Hafıza Yürüyüşü filmi için, Balat’ta büyüyen, gazeteci yazar Ersin Kalkan katılımcıları Balat Yahudi Kültürü mirası hakkında bilgilendirerek, onlara rehberlik etti.Comments


bottom of page