top of page

Kül, Büyük İzmir Yangını


İzmir yangını

Bu film, İzmir’de Kültürpark olarak bilinen fuar alanında 1922 yılında gerçekleşmiş “Büyük İzmir Yangını”nı konu edinmiştir.


13 Eylül 1922'de başlayan Büyük İzmir Yangını gerek Türkiye gerekse konu ile ilintili ülkelerin ulusal tarihleri için önemli olduğu kadar spekülatif de bir olaydır. 1922 yılının Eylül ayında, Türk ordusunun işgal altındaki İzmir’e girmesinin ardından başlayan İzmir yangını, Yunanistan ve Türkiye tarafından farklı anlatılarla ulusal tarihe konu edilmektedir. Yangın hakkında yazılmış çok sayıda makale, araştırma, rapor, gazete yazısı ve anı derlemeleri bulunmaktadır. Bu metinlerin kimi yangın sırasında kaleme alınmış tanıklıklar, kimileri ise yangın sonrasında yazılmış, yangının kim tarafından çıkartıldığı ve neden söndürülemediğini ele almaktadır. Büyük İzmir yangının kim ya da kimler tarafından başlatıldığına dair çeşitli iddialar mevcut olsa da bu iddialar günümüzde dahi kanıtlanmış değildir ve sorumlu/lar bugün hala bilinmemektedir.


Kül filminin hazırlandığı Büyük İzmir Yangını Hafıza Yürüyüşü, Avrupa Birliği tarafından finanse edilmiş olan “Anne Frank’ın yaşam öyküsü üzerinden temel haklar ve demokratik değerler öğretimi” projesi kapsamında, 7-9 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Büyük İzmir yangınını konu alan Kül filmi, İzmir Hafıza Yürüyüşü eğitimi katılımcıları Berrak Tuna, Emre Özdemir, İrem Kargıoğlu, Ayşegül Y. tarafından hazırlandı. Film için katılımcılar, İzmir Yangınının gerçekleştiği bölgede pek çok kişiyle röportajlar gerçekleştirerek semtin tarihi, demografik yapısı, kültürü ile ilgili sorulara yanıt almaya çalıştılar.


Kül Hafıza Yürüyüşü filmi için, mimar, araştırmacı, yazar Talat Ulusoy katılımcıları semtin tarihi hakkında bilgilendirerek, onlara rehberlik etti.bottom of page