top of page

La Kula, İstanbul, Galata'da Yahudi Kültürü Mirası


Galata kulesi ve tarihi Galata

İstanbul’un Galata semti geçmişte Yahudi nüfusunun yaşadığı başlıca yerlerden biri olarak bilinmektedir. Günümüzde de bölgede bir zamanlar yaşamış olan Yahudi vatandaşların geride bıraktığı önemli bir kültür mirası yer almaktadır. Ayrıca 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, Neve Şalom Sinagogu ve sanat merkezi olarak kullanılan Schneider Tempel Sinagogu günümüzde ziyaret edilebilmektedir.


La Kula filminin hazırlandığı İstanbul Galata Hafıza Yürüyüşü, Avrupa Birliği tarafından finanse edilmiş olan “Anne Frank’ın yaşam öyküsü üzerinden temel haklar ve demokratik değerler öğretimi” projesi kapsamında, 23 - 25 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Galata’nın Kültürel Mirasını konu alan La Kula filmi, İstanbul Galata Hafıza Yürüyüşü eğitimi katılımcıları Bihter Aldüz, Cansu Kılıçarslan, Deniz Özkor, Eylül Türkü Akın, Hande Kayma, Kübra Mercanoğlu tarafından hazırlandı. Film için katılımcılar, Galata’da pek çok kişiyle röportaj gerçekleştirerek semtin tarihi, demografik yapısı, kültürü ile ilgili sorulara yanıt almaya çalıştılar.


La Kula Hafıza Yürüyüşü filmi için, Hahambaşı yardımcısı ve araştırmacı Metin Delevi ve Avlaremoz yazarı Betsi Penso katılımcıları semtin tarihi hakkında bilgilendirerek, onlara rehberlik ettiler.コメント


bottom of page