top of page

Tatavla, İstanbul, Tatavla'nın (Kurtuluş) Kültürel Mirası


Kurtuluş Hrand Dink Caddesi

İstanbul’un eski adıyla Tatavla, günümüzde ise Kurtuluş olarak bilinen semti, başta Ermeni ve Rum olmak üzere birçok farklı etnik kimliğin bir arada yaşadığı bir yerdi. Söz konusu dönemde gelenekleri ve kültürleriyle bölgenin dokusunu oluşturan bu topluluklar, her ne kadar yıllar içinden bölgeden ve hatta ülkeden gitseler de günümüzde hala bölge nüfusunun önemli bir kısmını oluşturmaktadırlar. Bu Hafıza Yürüyüşü ile bugün Kurtuluş olarak anılan, Tatavla’nın çok kimlikli yapısı, gündelik yaşantısı, değişen sokak isimleri, yaşanan olayları ile dününe ve bugününe ışık tutmaya çalıştık.


Tatavla filminin çekildiği Kurtuluş semti Hafıza Yürüyüşü, Avrupa Birliği tarafından finanse edilmiş olan “Anne Frank’ın yaşam öyküsü üzerinden temel haklar ve demokratik değerler öğretimi” projesi kapsamında, 23 - 25 Mart 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Kurtuluş’un kültürel mirasını konu alan Tatavla filmi, İstanbul Kurtuluş Hafıza Yürüyüşü eğitimi katılımcıları Fırat Akman, Meltem Kaya, Ramazan Haznedaroğlu, Sema Kılıç ve Zilan Kazıcı tarafından hazırlandı. Film için katılımcılar, Kurtuluş’ta yaşayan pek çok kişiyle röportajlar gerçekleştirerek semtin tarihi, demografik yapısı, kültürü ile ilgili sorulara yanıt almaya çalıştılar.


Tatavla Hafıza Yürüyüşü filmi için, “Tatavla’dan Kurtuluş’a” adlı kitabın da yazarı olan kent tarihçisi Hüseyin Irmak ve araştırmacı/yazar Serdar Korucu katılımcıları semtin tarihi hakkında bilgilendirerek, onlara rehberlik ettiler.Comments


bottom of page